POŠTOVNÉ ZADARMO PRI OBJEDNÁVKE NAD 298 € (NEVZŤAHUJE SA NA PALETOVÚ DOPRAVU - KOTLE)

5 vecí, na ktoré pri navrhovaní kúpeľne zabúdame.

Nová kúpeľňa, renovácia starej, zmena dispozície? Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa chystáme vynoviť našu kúpeľňu. Spravidla prvá otázka, ktorá sa  naskytne, býva často: „vaňa alebo sprcha?“ A po nej nasleduje: „aké obklady si zvoliť?“. V poriadku, treba však myslieť na to, že toto je len vrchol ľadovca. 

Na čo pri zariaďovaní kúpeľne často zabúdame?

1. Bezpečná (protišmyková) podlaha

Výber obkladov je rozhodujúci pre konečný vzhľad kúpeľne. Na konečné rozhodnutie má vplyv množstvo faktorov: náš vkus, súčasné trendy, funkčný dizajn kúpeľne a cena dlaždíc … Zriedka sa na tomto zozname ocitne otázka, či podlaha, ktorú sme vybrali, nie je príliš klzká. Je to až také dôležité? Určite áno. Ak naša podlaha nie je bezpečná, riskujeme možnosť poranenia sa pri každodennom používaní našej kúpeľne.

Protišmykové vlastnosti dlaždíc sa testujú dvoma spôsobmi: podľa DIN 51130 CEN / TS 16165 (B) – to znamená stanovením vlastností dlaždice v reálnych podmienkach a navyše v súlade s DIN 51097 CEN / TS 16165 (A ) – test určuje parametre dlaždice v podmienkach bosej chôdze s chodidlom na povrchu pokrytom vodou. Dlaždice sú klasifikované v 5 triedach označených písmenom R (od R9 do R13). Predpokladá sa, že pre domácu kúpeľňu  dostatočné dlaždice od triedy R10 vyššie .

2. Dostatočné vetranie

Kúpeľňa je najmokrejším miestom v dome. Ak sa nebudeme starať o jej správne vetranie, budeme musieť bojovať proti plesniam a hubám. Zaistenie správneho prúdenia vzduchu je naozaj jednoduché, stačí sa iba držať niekoľkých pravidiel.

V kúpeľni s objemom do asi 6 m3 je zvyčajne dostatočné gravitačné vetranie (prirodzené prúdenie vzduchu). Nezabudnite preto na vetraciu mriežku, ktorá by mala byť umiestnená čo najďalej od dverí a čo možno najvyššie (jej horná hrana by nemala byť nižšie ako 15 cm od stropu). Dvere sú tiež dôležité – nesmú byť príliš tesné. Na zvýšenie prívodu vzduchu do kúpeľne by dvere mali mať v spodnej časti otvory o celkovej ploche asi 20 cm2. Ak naozaj chceme plné dvere, využime podrezanie. Takto vytvorená medzera zabezpečí potrebný prívod vzduchu .

V prípade, že gravitačné vetranie nefunguje, je možné použiť ventilátor – na trhu je veľký výber a každý si nájde typ, ktorý sa mú páči. Keďže nikto z nás nechce mať v kúpeľni zdraviu škodlivé huby a plesne, odporúčame, aby ste tento bod určite dodržali.

3. Čistenie

Pravda je, že každá kúpeľňa sa „zašpiní“. Či sa nám to páči alebo nie, skôr či neskôr príde okamih, kedy budete musieť umyť všetky steny, podlahu, sklo sprchovacieho kúta … a preto pri navrhovaní kúpeľne nezabúdajte na to, aby bol nábytok a zariadenie kúpeľne usporiadané tak, aby sme sa dostali do všetkých zákutí priestoru.

Čistenie je určite jednoduchšie, keď sa rozhodneme pre inštaláciu zavesených zariadení (WC alebo umývadlová skrinka). Dôležitá je aj veľkosť dlaždíc – škáry sa čistia najťažšie, takže čím ich máme menej, tým ľahšie sa bude udržiavať naša podlaha čistá. Voda a prach sú viditeľnejšie na lesklých povrchoch, takže stojí za zmienku poobzerať sa po matných povrchoch .

4. Kúpeľňové batérie

Výber kúpeľňového príslušenstva je iba zdanlivo jednoduchá úloha: vyberte si jednoducho ten, ktorý sa vám páči najviac, a je to. Samozrejme takto sa to nerobí. Vzhľad produktu je určite dôležitý, ale nemôže byť jediným kritériom výberu. Na čo by ste si ešte mali dať pozor?

Tu sa vraciame k otázke zo začiatku článku: „Vaňa alebo sprcha?“, presnejšie, či sa častejšie kúpeme vo vani alebo sprchujeme? Ak sú u nás doma obe možnosti rovnako populárne, vyberme si batériu, ktorá má dobrý a spoľahlivý prepínač sprchovej funkcie alebo batériu bez tohto prepínača. Pekným príkladom je vaňová batéria Angelit od spoločnosti Bateriovo, z ktorej bol odstránený prepínač a do ovládacej páky bola integrovaná funkcia smerovania toku vody.

Kľúčom k úspechu je tiež veľké množstvo skriniek a úložných priestorov. Čím viac vecí je schovaných, tým máme väčší poriadok a menej prachu. Nezabúdajme na chrómové povrchy (batérie, WC gombík), kde vidno každú kvapku vody. Takže ak sa vám nepáči čistenie, zvoľte napríklad biele batérie pokryté keramickou farbou tvrdenú pri vysokej teplote, napríklad z už spomínanej série Angelit.

Kúpeľňové batérie majú obrovský vplyv na spotrebu vody – práve do kúpeľne jej nalievame najviac. Na trhu existujú proekologické riešenia, ktoré spotrebúvajú podstatne menej vody. Napríklad séria Mokait.

5. Držiak na toaletný papier

Akokoľvek zvláštne to môže znieť, často zabúdame na úplné maličkosti, ktoré v konečnom dôsledku ovplyvnia to, či si našu novú kúpeľňu budeme naozaj užívať plnými dúškami. Pri navrhovaní stojí za zváženie, kam pripevniť držiak na toaletný papier alebo kam schováme mop.

Pri všetkom zmätku, ktorý súvisí s renováciou kúpeľne, niekedy zabúdame na detaily, ktoré majú výrazný vplyv na používanie kúpeľne, ako aj na jej konečný vzhľad. Pamätajme teda na protišmykové vlastnosti podlahy, dostatočné vetranie a výber kovania, ktoré bude nielen účinné, ale aj funkčné a ktoré sa ľahko udržuje čisté. Nezabudnime tiež na maličkosti, ako napríklad zodpovedajúci držiak na toaletný papier, ktorý sa síce nemusí zdať dôležitý, ale často sa stáva aranžérskou bodkou v interiéri.


Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz